Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

iTechGuides is reader-supported. When you buy through links on our site, we may earn an affiliate commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more

OLED będzie lepszym wyborem, jeśli w grach najbardziej cenisz głęboką czerń, mocny kontrast i szybkie przejścia pikseli. LCD warto rozważyć, gdy monitor ma przez wiele godzin wyświetlać statyczny pulpit, liczy się niższy koszt albo konkretny model lepiej odpowiada Twoim wymaganiom dotyczącym jasności i odświeżania. W 2026 roku warto przyjrzeć się między innymi monitorom MSI MPG 322UR QD-OLED X24 i MPG 271QRX oraz LCD Gigabyte M28U, ale żaden z nich nie jest najlepszy dla każdego zestawu i budżetu.

LCD czy OLED do gier — czym różnią się w praktyce?

LCD tworzy obraz za pomocą ciekłych kryształów i podświetlenia. OLED nie potrzebuje osobnego podświetlenia: każdy piksel emituje światło samodzielnie i może zostać wyłączony. Dzięki temu OLED potrafi wyświetlić prawdziwą czerń piksel po pikselu, podczas gdy w LCD światło podświetlenia może być widoczne w ciemnych scenach jako poświata.

QD-OLED i WOLED to różne odmiany technologii OLED. Z kolei VA i IPS są typami LCD. Sama nazwa technologii nie przesądza jednak o jakości całego monitora: liczą się też konkretna konstrukcja, ustawienia, oświetlenie pokoju i sposób, w jaki korzystasz z ekranu. RTINGS w porównaniu VA i OLED zaktualizowanym 2 marca 2026 r. opisuje różnice w działaniu tych paneli oraz ryzyko utrwalenia obrazu w OLED.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

Czerń i kontrast

Jeśli grasz w ciemnym pokoju lub często uruchamiasz gry z nocnymi scenami, możliwość wyłączenia pojedynczych pikseli daje OLED-owi wyraźną przewagę w prezentowaniu czerni. W LCD efekt w ciemnych obszarach zależy między innymi od działania podświetlenia danego monitora. Nie zakładaj jednak, że każdy OLED będzie równie dobrym wyborem do jasnego pomieszczenia — sprawdź pomiary i zachowanie konkretnego modelu, a nie tylko nazwę panelu lub hasło marketingowe.

#1 Best Overall
Sale
Sceptre New 22-Inch Gaming Monitor, FHD 1080p, Up to 144Hz, HDMI, DisplayPort, Built-in Speakers, Machine Black (E225W-FW144 Series, 2026)
  • 【INTEGRATED SPEAKERS】Whether you're at work or in the midst of an intense gaming session, our built-in speakers provide rich and seamless audio, all while keeping your desk clutter-free.
  • 【EASY ON THE EYES】 Protect your eyes and enhance your comfort with Blue-Light Shift technology. This feature reduces harmful blue light emissions from your screen, helping to alleviate eye strain during long hours of use and promoting healthier viewing habits.
  • 【WIDEN YOUR PERSPECTIVE】Our sleek minimal bezel design ensures undivided attention. The nearly bezel-free display seamlessly connects in a dual monitor arrangement, delivering an unobstructed view that lets you focus on more at once, completely distraction-free.

Ruch i odświeżanie

OLED ma bardzo szybkie przejścia pikseli, co może ograniczyć smużenie wynikające z powolnej reakcji pikseli. Nie należy jednak utożsamiać czasu reakcji z częstotliwością odświeżania: to odrębne cechy. RTINGS zwraca uwagę, że odświeżanie również wpływa na rozmycie ruchu. Porównując monitory, sprawdzaj oba parametry i pamiętaj, że deklarowany czas reakcji producenta, taki jak 0,03 ms, nie jest sam w sobie niezależnym pomiarem.

Co wybrać do własnego stanowiska?

OLED: gdy priorytetem jest obraz w grach

  • Wybierz OLED, jeśli zależy Ci na głębokiej czerni i pikselowej kontroli obrazu.
  • Rozważ go, gdy szybkie przejścia pikseli są ważne w dynamicznych grach.
  • Przed zakupem uwzględnij ryzyko trwałego wypalenia przy długiej ekspozycji na powtarzające się elementy, takie jak pasek zadań, pulpit lub niezmienny HUD.

Nie ma podstaw, by na podstawie dostępnych danych podawać konkretną liczbę godzin do wypalenia ani odsetek awarii w zwykłym użytkowaniu. Ryzyko jest szczególnie istotne przy wielogodzinnym, powtarzalnym obrazie, a nie jako prognoza, że każdy monitor OLED wypali się po określonym czasie. Jeśli wybierasz OLED, sprawdź funkcje ochronne danego modelu oraz warunki gwarancji obowiązujące w Twoim kraju.

Rank #2
Samsung 27" Odyssey G5 (G51F) Series QHD (1440P) Gaming Monitor
  • QHD Resolution (2560 x 1440) has 1.7 times the pixel density of Full HD for incredibly detailed pinsharp images
  • HDR10 provides brighter highlights and nuanced shadow for added depth - making every scene feel more vivid and realistic
  • The 180Hz refresh rate minimizes lag for gameplay with ultra-smooth action. Plus, the 1ms response time helps capture your moves in real-time, allowing you to react fast for gaming precision
  • AMD FreeSync reduces choppiness, screen lag and image tearing, ensuring that your fast-paced, complex in-game action is stable with minimal stutter
  • Ergonomic stand allows for tilt, pivot and height adjustments to maximize gaming comfort

LCD: gdy ważniejszy jest koszt lub statyczny obraz

  • Rozważ LCD, jeśli na ekranie przez wiele godzin widnieją te same elementy pulpitu lub aplikacji.
  • Sprawdź LCD, gdy szukasz tańszej alternatywy albo modelu lepiej dopasowanego do potrzeb dotyczących jasności czy odświeżania.
  • Porównuj konkretne monitory: samo oznaczenie IPS lub VA nie mówi wszystkiego o obrazie ani możliwościach urządzenia.

Dopasuj rozdzielczość i odświeżanie do komputera

Monitor 4K z wysokim odświeżaniem ma sens, jeśli komputer i gry pozwalają wykorzystać taki zestaw. Wybierając 4K przy 240 Hz, weź pod uwagę wydajność karty graficznej i rodzaj gier, w które grasz. Jeśli wolisz wyższe odświeżanie przy niższej rozdzielczości, ekran WQHD 360 Hz może lepiej pasować do Twoich priorytetów. Sprawdź również, czy monitor ma potrzebne złącza i odpowiada liczbie urządzeń, które planujesz podłączyć.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.
Independent reader supportYour contribution helps us test, update, and keep practical guides available for everyone.Support on Ko-Fi

Jaki model w 2026 roku?

Poniższe modele pokazują różne kierunki wyboru, a nie jedną uniwersalną hierarchię. Podane wartości pochodzą ze wskazanych źródeł i obejmują deklaracje producenta oraz dane przewodnika PC Gamer; nie są niezależnym testem wszystkich monitorów.

Rank #3
Sale
Dell 27 240Hz Gaming Monitor - SE2726HG - 27-inch FHD (1920x1080) Display, in-Plane Switching (IPS) Technology, AMD FreeSync Premium, TÜV 3-Star, 2X HDMI, DisplayPort 1.4, Tilt
  • Smooth motion: 240Hz refresh rate and fast 0.5ms response time provide crisp visuals and fluid movement with less input lag.
  • Seamless gaming: FreeSync Premium and HDMI VRR eliminate tearing for smooth, responsive PC and console gameplay.
  • Fast IPS: Faster 0.5ms response with excellent color accuracy across wide IPS viewing angles.
  • Rich color: 99% sRGB color coverage delivers vivid, detailed imagery with strong accuracy.
  • Eye comfort: TÜV Rheinland 3‑star certified display lowers blue light while preserving color quality.
Model Technologia i format Dane podane przez źródło Dla kogo może być odpowiedni
MSI MPG 322UR QD-OLED X24 QD-OLED; producent podaje 31,5 cala UHD 3840 × 2160, 240 Hz i deklarowane 0,03 ms — MSI Store Polska. PC Gamer opisuje model jako 32-calowy, 4K, 240 Hz, z deklarowanym 0,03 ms. Dla osoby szukającej OLED-a 4K z wysokim odświeżaniem.
MSI MPG 271QRX QD-OLED QD-OLED; 27 cali według opisu w przewodniku 2560 × 1440, 360 Hz i deklarowane 0,03 ms GtG; MSI podaje HDMI 2.1 z obsługą 120 Hz, VRR, ALLM, OLED Care 2.0 i trzyletnią gwarancję OLED obejmującą zabezpieczenia przed wypaleniem. Dla gracza, któremu wystarcza WQHD i zależy na odświeżaniu 360 Hz.
Gigabyte M28U IPS/LCD Przewodnik PC Gamer wymienia go jako budżetową alternatywę LCD. Aktualna polska cena i dostępność nie zostały potwierdzone w przytoczonym materiale. Dla osoby szukającej LCD zamiast OLED; sprawdź bieżącą ofertę i komplet specyfikacji przed zakupem.

MSI MPG 322UR QD-OLED X24: 4K i 240 Hz

To kandydat premium dla gracza, który chce połączyć OLED, rozdzielczość 4K i odświeżanie 240 Hz. Nazwa produktu występuje w źródłach w różnych formatach: PC Gamer używa „MPG 322UR X24”, a polska strona MSI — „MPG 322UR QD-OLED X24”. MSI Store Polska podaje 31,5 cala, UHD 3840 × 2160, 240 Hz i deklarowany czas reakcji 0,03 ms; PC Gamer opisuje go jako monitor 32-calowy. Przed zakupem sprawdź dokładne oznaczenie wariantu w ofercie sklepu i na stronie producenta.

MSI poinformowało 20 kwietnia 2026 r. o oficjalnej dostępności modeli MPG 322UR QD-OLED X24 oraz MAG 321UP QD-OLED X24. Informacja o dostępności w komunikacie nie gwarantuje bieżącego stanu magazynowego ani ceny w konkretnym sklepie. Przewodnik PC Gamer z 2 października 2026 r. wskazuje MPG 322UR X24 jako swój ogólny wybór, ale to rekomendacja redakcyjna, nie dowód, że model będzie najlepszy dla każdego.

Rank #4
SANSUI 27 Inch Curved 240Hz Gaming Monitor FHD 1080P, 1500R Curve Computer Monitor, 130% sRGB, 4000:1 Contrast, HDR, FreeSync, MPRT 1Ms, Low Blue Light, HDMI DP Ports, Metal Stand, Cable Incl.
  • 27” 240Hz 1500R Curved FHD 1080P Gaming Monitor for Game Play.
  • Prioritizes Gaming Performance: Up to 240Hz high refresh rate, more immersive 1500R Curvature, FreeSync, MPRT 1ms Response Time, Black Level adjustment(shadow booster), Game Modes Preset, Crosshair.
  • Cinematic Color Accuracy: 130% sRGB & DCI-P3 95% color gamut, 4000:1 contrast ratio, 300nits brightness, HDR, Anti-flicker; Anti-Glare.
  • Plug & Play Design: HDMI & DP1.4 & Audio Jack(No built-in speakers), durable metal stand, tilt -5°~15, VESA 100*100mm compatible.
  • Warranty: Money-back and free replacement within 30 days, 1-year quality warranty and lifetime technical support. Pls contact SANSUI service support first if any product problem.

MSI MPG 271QRX: WQHD przy 360 Hz

MPG 271QRX to alternatywa OLED dla osób, które wolą WQHD i bardzo wysokie odświeżanie niż 4K. MSI podaje rozdzielczość 2560 × 1440, 360 Hz i deklarowane 0,03 ms GtG. Producent wymienia też HDMI 2.1 z obsługą 120 Hz, VRR, ALLM, OLED Care 2.0 oraz trzyletnią gwarancję OLED obejmującą zabezpieczenia przed wypaleniem. To warunki wskazane dla tego konkretnego produktu; przed zakupem sprawdź, czy gwarancja i zakres ochrony obowiązują w Twoim kraju.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

Gigabyte M28U: LCD zamiast OLED

PC Gamer wskazuje Gigabyte M28U z panelem IPS jako budżetową alternatywę LCD. To punkt wyjścia do poszukiwania ekranu, a nie potwierdzenie, że model jest obecnie najtańszy w Polsce lub dostępny w każdym sklepie. Ponieważ w przytoczonym przewodniku nie ma zweryfikowanej bieżącej polskiej ceny ani dostępności, sprawdź je bezpośrednio przed zakupem.

Quick Recap

Bestseller No. 2
Samsung 27' Odyssey G5 (G51F) Series QHD (1440P) Gaming Monitor
Samsung 27" Odyssey G5 (G51F) Series QHD (1440P) Gaming Monitor
Ergonomic stand allows for tilt, pivot and height adjustments to maximize gaming comfort
$149.99
SaleBestseller No. 3
SaleBestseller No. 5
Sceptre Curved 24-inch Gaming Monitor 1080p R1500 98% sRGB HDMI x2 VGA Build-in Speakers, VESA Wall Mount Machine Black (C248W-1920RN Series)
Sceptre Curved 24-inch Gaming Monitor 1080p R1500 98% sRGB HDMI x2 VGA Build-in Speakers, VESA Wall Mount Machine Black (C248W-1920RN Series)
Hdmi, VGA & PC audio in ports; High refresh rate 75Hz.Brightness (cd/m²):250 cd/m2; Vesa wall mount ready; Lamp Life: 30,000+ Hours
$78.97
Best Value
Sale
Sceptre Curved 24-inch Gaming Monitor 1080p R1500 98% sRGB HDMI x2 VGA Build-in Speakers, VESA Wall Mount Machine Black (C248W-1920RN Series)
  • 1800R curve monitor the curved display delivers a revolutionary visual experience with a leading 1800R screen curvature as the images appear to wrap around you for an in depth, immersive experience
  • Hdmi, VGA & PC audio in ports
  • High refresh rate 75Hz.Brightness (cd/m²):250 cd/m2
  • Vesa wall mount ready; Lamp Life: 30,000+ Hours
  • Windows 10 Sceptre Monitors are fully compatible with Windows 10, the most recent operating System available on PCs.Brightness: 220 cd/M2

Jak porównać monitory przed zakupem?

  1. Określ priorytet obrazu. Jeśli najważniejsze są czerń i kontrast w grach, zacznij od OLED. Jeśli monitor ma długo wyświetlać statyczny pulpit albo ważniejszy jest koszt, porównaj LCD.
  2. Dopasuj rozdzielczość do komputera. Zastanów się, czy Twój sprzęt pozwoli wykorzystać 4K przy wysokim odświeżaniu. Nie wybieraj specyfikacji, której nie potrzebujesz do swoich gier.
  3. Sprawdź osobno odświeżanie i czas reakcji. To różne parametry. Wartość czasu reakcji podawana przez producenta nie zastępuje informacji o częstotliwości odświeżania ani niezależnego pomiaru.
  4. Uwzględnij oświetlenie i typ gier. Przy jasnym pokoju sprawdź testy konkretnego modelu. Jeśli często grasz w ciemnych scenach, zwróć uwagę na przewagę OLED-u w wyświetlaniu czerni.
  5. Oceń sposób użytkowania poza grami. Długie wyświetlanie tych samych elementów pulpitu lub HUD-u zwiększa znaczenie ryzyka wypalenia OLED-u. Przy takim zastosowaniu rozważ LCD albo sprawdź zabezpieczenia monitora i lokalne warunki jego gwarancji.
  6. Zweryfikuj wariant i ofertę. Porównaj pełne oznaczenie modelu, rozmiar, złącza, ergonomię, cenę i dostępność w dniu zakupu. W przypadku OLED-u sprawdź również, czy gwarancja obejmuje ochronę przed wypaleniem i jakie są jej regionalne warunki.

Product prices and availability are accurate as of the date/time indicated and are subject to change. Any price and availability information displayed on Amazon at the time of purchase will apply.